Kiedy auto kasacja to najlepsza opcja? Poczytaj o Skupie Aut Gdynia.

Wypadek, kolizja, usterka – wezwij pomoc drogową na terenie Gdyni
Marzec 31, 2019
Sprzedajesz samochód. Czy skup pojazdów to dobry pomysł?
Marzec 31, 2019

Kiedy auto kasacja to najlepsza opcja? Poczytaj o Skupie Aut Gdynia.

W życiu każdego kierowcy nadchodzi taki moment, kiedy musi on pozbyć się swojego samochodu. Powodem może być chęć zakup nowszego i lepszego lub niesprawności i zużycie się posiadanego pojazdu. Auto sprzedajemy, oddajemy do komisu lub złomujemy. Decyzja o tym nierzadko jest bardzo trudna, szczególnie jeżeli samochód ze względu na swój wiek nie spełnia warunków do jazdy po drogach, a jesteśmy do niego przywiązani i trudno nam się z nim rozstać. Auto kasacja jest jednak niekiedy jedynym słusznym rozwiązaniem. Czy Ty również powinieneś się na nią zdecydować?

Auto kasacja – legalne złomowanie

Jeżeli Twój samochód nie ma już odpowiednio dużej wartości i jego sprzedaż jest nieopłacalna, a nawet dalsza jego jazda do drogach mogłaby być niebezpieczna dla kierowcy i innych uczestników ruchu, rozsądną opcją jest auto kasacja. To usługa, która polega na zdemontowaniu pojazdu i jego podziale na części. Niektóre z nich można wykorzystać, zostają zregenerowane, niekiedy naprawione, po czym przeznaczone są do eksploatacji w innym aucie. Inne z kolei są zużyte i należy się ich pozbyć.

Auto kasacja musi być przeprowadzona przez profesjonalną firmę. Nie należy demontować samochodu samodzielnie. Przy braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności jest to niebezpieczne dla człowieka i środowiska. Ponadto nieprawidłowe złomowanie pojazdu oznacza konsekwencje prawne. Samochód, który sprzedajemy, musi zostać przerejestrowany na nowego właściciela. Jeżeli decydujemy się na złomowanie, również należy go wyrejestrować. Auto kasacja z Gdańska przekazuje klientowi odpowiednie dokumenty już podczas odbioru pojazdu. Otrzymuje on zaświadczenie o kasacji, które jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu we właściwym urzędzie komunikacji. Jesteś zobowiązany dostarczyć do niego:

  • Dowód rejestracyjny
  • Kartę pojazdu
  • Tablicę rejestracyjną
  • Wniosek o wyrejestrowanie samochodu
  • Zaświadczenie o auto kasacji

Nieopłacalna sprzedaż

Nie zawsze sprzedaż samochodu to dobra opcja. W przypadku starszych aut ich wartość jest na tyle niska, że przekazanie go kolejnemu właścicielowi oznaczałoby otrzymanie niewielkiej kwoty pieniędzy. Znacznie więcej w takich sytuacjach można zyskać przy auto kasacji.

Auto kasacja z Trójmiasta przyjmuje pojazd w każdym stanie technicznym, może być uszkodzony, niesprawny, a nawet pozbawiony kilku części. Musisz jednak wiedzieć, że cena zależy przede wszystkim od jego masy. Jego aktualna waga powinna stanowić przynajmniej 90% wartości, która znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. W przeciwnym razie najprawdopodobniej za każdy brakujący kilogram firma obniży cenę.

Niesprawny pojazd

Auto kasacja jest jedynym słusznym rozwiązaniem, jeżeli samochód ze względu na swój stan techniczny nie nadaje się do dalszej jazdy. Może to wynikać z jego ogólnego zużycia lub też konkretnej usterki, której nie można usunąć. Na złomowanie decydują się też kierowcy, którzy byli uczestnikami wypadku i ich auto zostało całkowicie zniszczone lub tak bardzo, że jego naprawa jest niemożliwa. Zdarza się także, że cena wymiany zepsutej części wraz z zakupem nowej to koszt większy od całkowitej wartości pojazdu. Warto więc przy decyzji sprzedaży dokonać szczegółowej kalkulacji w celu wyboru najbardziej opłacalnej dla siebie opcji.

Brak przeglądu i ważnego OC

Twoje auto przez rok lub dłużej nie było wyprowadzane z garażu? Nie jeździłeś nim i nie ma on ważnego przeglądu? Nie opłaciłeś OC, a więc nie możesz poruszać się nim po drodze? Aby samochód mógł być dopuszczony do użytku, mysi spełnić kilka warunków. Jego właściciel ma obowiązek przeprowadzania każdego roku przeglądu i opłacania OC. Kierowcy, którzy posiadają auto, jednak nim nie jeżdżą, nie zawsze o tym pamiętają lub są zdania, że nie jest to konieczne, jeżeli z pojazdu nie korzystają. Auto kasacja w Gdyni to usługa skierowana również do takich właścicieli samochodów. Możliwe jest zezłomowanie pojazdu bez ważnego przeglądu i OC. W przypadku sprzedaży jest to trudne, ponieważ dla nowego właściciela oznaczałoby dodatkowe koszty. Ponadto brak przeglądu może wzbudzać podejrzenia, czy auto spełnia warunki, upoważniające go do jazdy po drodze i czy cena jest adekwatna do jego rzeczywistego stanu.

Szybka gotówka

Sprzedaż wieloletniego samochodu, który nie najlepiej radzi sobie na drodze, często trwa długie miesiące. Dla jego właściciela oznacza to ponadto dodatkowe obowiązki, jak np. prezentacja pojazdu potencjalnym kupcom, odbieranie telefonów z zapytaniem o szczegóły i stworzenie oraz aktualizacja ogłoszenia na portalach internetowych i prasie. Auto kasacja to możliwość otrzymania gotówki natychmiast przy przekazaniu pojazdu. Jest ona wypłacalna od ręki, a złomowanie zwalnia Cię z wielu obowiązków, co przekłada się na Twój ogólny komfort, a także przyśpiesza dopełnienie wszelkich formalności.

Niewielka wartość pojazdu, poważna kolizja, nieopłacalna, kosztowna naprawa, brak przeglądu i ważnego OC to sytuacje, kiedy auto kasacja będzie najlepszą decyzją. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, czy sprzedać auta przyniesie Ci pożądane korzyści, dokonaj oceny jego stanu, kalkulacji jego wartości i ewentualnej ceny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *